Planując remont, nie sposób nie przemyśleć kwestii magazynowania odpadów. Jest ich całkiem sporo, gdyż podczas średniej wielkości remontu, może powstać nawet 1 – 2 tony gruzu. Gdzie go składować? Czy jedynym rozwiązaniem są duże, ale i kosztowne kontenery? A może warto zainwestować w pojemne worki typu Big Bag?
Czym są Big Bagi? Co to za worki?
Duże i pojemne worki Big Bag to rodzaj kontenerów o bardzo szerokim zastosowaniu. Ich elastyczna, wykonana z polipropylenu struktura jest odporna na uszkodzenia, biodegradowalna i przede wszystkim łatwa w transporcie. Jest ona też doskonałą alternatywą dla tradycyjnych, metalowych kontenerów, które zajmują dużo miejsca, są problematyczne w transporcie, a także – w przeciwieństwie do Big Bagów – nie mogą być umiejscowione w dowolnym miejscu.
Trzeba też podkreślić, że worki Big Bag nadają się do przechowywania wielu różnych materiałów. Oprócz gruzu można w nich umieścić materiały sypkie, opał, artykuły wykorzystywane w przemyśle spożywczym oraz chemicznym, a także preparaty o konkretnych właściwościach chemicznych.
Worki Big Bag na budowie – dlaczego warto?
Zacznijmy od tego, że z punktu widzenia inwestora, worki na odpady budowlane są znacznie lepszym rozwiązaniem logistycznym niż tradycyjne kontenery. Dlaczego? Załóżmy, że inwestor chce wykonać remont. W tym celu organizuje:
- materiały budowlane,
- przestrzeń do składowania odpadów.
Worki Big Bag mogą być wykorzystane zarówno do jednego, jak i drugiego. Wystarczy zamówić dwa Big Bagi, w których umieścimy niezbędne materiały oraz gruz i inne odpadki. Widać więc, że elastyczne kontenery polipropylenowe są tańsze i bardziej ekonomiczne od swych stalowych odpowiedników.
To jednak nie wszystko. Big Bagi są wytrzymałe, odporne na rozdarcia i neutralne pod względem chemicznym. Worek można przewieźć samochodem osobowym na plac budowy w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut (biorąc pod uwagę korki). Jego rozłożenie trwa jedynie chwilę. Od tego momentu zyskujemy wytrzymałą i sprawdzoną przestrzeń, w której możemy przechowywać gruz, złom i inne odpady, które pozostaną po remoncie.
Jakie rodzaje worków Big Bag można wykorzystywać podczas remontu?
Inwestor, który jest zainteresowany workami Big Bag, może wybierać spośród kilku ich odmian. Różnią się one między sobą:
- wymiarami, gdyż standardowo ich rozmiar wynosi 90 × 90 × 120 cm, choć są również i takie worki, które mierzą 70 × 110 × 120 cm,
- konstrukcją,
- dodatkowymi rozwiązaniami upraszczającymi załadunek lub rozładunek.
Dużą popularnością cieszą się worki Big Bag na gruz z płaskim dnem i czterema uchwytami. Można ich używać do magazynowania gruzu, a także przewożenia pozostałości po remoncie. Ich atutem jest wytrzymała, odporna na rozerwanie struktura, która sprawdza się nawet wówczas, gdy oddziałują na nie ostre fragmenty ścian, betonu i zaprawy murarskiej.
Worki Big Bag – dodatkowe udogodnienia
Inwestor szukający przestrzeni dla materiałów budowlanych może wybrać worki z lejami zasypowymi. W zależności od modelu i ukształtowania placu budowy (remontu) mogą być one wyposażone w górny lub dolny otwór zasypowy bądź lej spustowy, który ułatwi przesypywanie materiału przy pomocy specjalnego kołnierza.
Ciekawym rozwiązaniem są worki Big Bag o zwiększonej szczelności. Ich konstrukcja wykonana została z polipropylenu, który dodatkowo został pokryty warstwą zwiększającą szczelność. Z kolei szwy mocujące zostały wzmocnione w taki sposób, aby nie przenikała przez nie woda. Tego typu worki sprawdzają się w przypadku wilgotnych materiałów (w tym ziemi), a także tworzyw sypkich oraz pylących.
Big Bag czy kontener – co wybrać?
Słów kilka o kontenerach
W celu ułatwienia podjęcia decyzji co do wyboru odpowiedniego rozwiązania poświęćmy kilka chwil tradycyjnym, metalowym kontenerom. Ich niewątpliwą zaletą jest duża pojemność. Niestety, mają one też pewne wady, a mianowicie:
- duży ciężar i ogromne rozmiary, które utrudniają przewożenie,
- ogromne rozmiary, które są często nieadekwatne do rodzaju realizowanych prac,
- ryzyko uszkodzenia gruntu,
- potencjalne niebezpieczeństwo dla pozostałych mieszkańców.
Poza tym należy podkreślić, że metalowe kontenery nie mogą być umiejscowione w dowolnym miejscu. Istnieje ryzyko, że np. administrator budynku nie wyrazi zgody na ich posadowienie w celu składowania gruzu.
Worki typu Big Bag i związane z nimi korzyści
Nieprzypadkowo worki Big Bag na gruz cieszą się rosnącą popularnością wśród inwestorów. Na ten stan rzeczy wpływ mają przede wszystkim cechy tych elastycznych, polipropylenowych kontenerów.
- Łatwość zamówienia i dowozu. Inwestor chcący zamówić worki na odpady budowlane zgłasza ten fakt podmiotowi odpowiedzialnemu za obsługę zamówienia. Następnie worek (który po złożeniu zajmuje mało miejsca) jest dostarczany za pomocą firmy kurierskiej.
- Niska cena. Worki Big Bag na gruz są znacznie tańsze niż metalowe pojemniki. Poza tym ważą znacznie mniej, co ma istotne znaczenie podczas wywożenia zapełnionego worka.
- Łatwość transportu. Przewożenie worków Big Bag jest bardzo proste. Każdy z nich posiada specjalne uchwyty, za które można je podnieść i bezpiecznie przewieźć na odpowiednie miejsce. Oczywiście przewożony w ten sposób ładunek musi być odpowiednio zabezpieczony.
Zabezpieczanie worków Big Bag w trakcie transportu jest bardzo proste. Można je połączyć ze sobą za pomocą specjalnych pasów mocujących, które ochronią je przed przesuwaniem. Można też wykorzystać nadmuchiwane poduszki, które zamortyzują skutki uderzenia worków. Jednym słowem, w trakcie transportu nie będą one stanowić żadnego niebezpieczeństwa dla przewoźnika oraz innych osób,
Na korzyść worków przemawia również to, że większość z nich ma konstrukcję dwuwarstwową. W razie przerwania wewnętrznej wyściółki można ją łatwo wymienić, dzięki czemu znajdujący się wewnątrz ładunek będzie odpowiednio chroniony w trakcie transportu.
Reasumując, worki Big Bag znajdą swe zastosowanie nie tylko w kontekście przechowywania i wywozu gruzu, ale też zaopatrzenia placu budowy we wszystkie niezbędne materiały.