BIG BAGI typu B oraz C

Cechy charakterystyczne big bagów Typu B i C

Podczas napełniania oraz opróżniania kontenerów elastycznych typu big bag może dojść do wyładowań elektrostatycznych (ang. ESD), które w środowiskach wybuchowych mogą spowodować zapłon (1). Środowisko wybuchowe może wynikać zarówno z zawartości big baga jak i właściwości otoczenia, takich jak zawartość pyłów czy gazów. W zależności od konstrukcji, właściwości odprowadzających oraz przeznaczenia, big bagi (FIBCs) dzielą się według normy IEC 61340 na kilka typów, Paktainer w swojej ofercie posiada:

 • BIG BAGI TYPU A - Paktainer Typ A wykonany jest z tkaniny, która nie ma właściwości zabezpieczających przed wyładowaniami elektrostatycznymi.
 • BIG BAGI TYPU B - Paktainer Typ B wykonany jest z tkaniny, której napięcie przebicia wynosi nie więcej niż 6kV. Big bag typ B może być stosowany w obecności palnych pyłów, ale nie w obecności palnych gazów i par.
 • BIG BAGI TYPU C - Paktainer Typ C wykonany z tkaniny, w której są wplecione włókna odprowadzające ładunki elektrostatyczne. Mogą być stosowane w obecności palnych gazów i par, a także palnych pyłów. Big bag Typ C są uziemiane podczas napełniania 2i opróżniania w celu bezpiecznego rozproszenia (odprowadzenia) ładunków. (2)

Warunki w których konieczne jest stosowanie big bagów typu b lub c

W zależności od minimalnej energii zapłonu (MEZ) materiału pakowanego do big bagów, oraz własności otoczenia, zmieniają się wymagania dotyczące możliwości wykorzystywania poszczególnych typów big bagów. Poniższa tabela zgodna z normą PN-EN 61340-4-4 oraz dostępnymi w ofercie Paktainer big bagami pokazuje te zależności:


Produkt pakowany
do big baga - FIBC
Otoczenie
MEZ (Minimalna Energia Zapłonu) pyłu Środowiska niepalne Strefy pyłów 21-22 (1000 mJ >= MEZ >= 3 mJ) Strefy gazowe 1-2 (Grupy wybuchowe IIA/IIB) lub strefy pyłów 21-22 (MEZ <= 3 mJ)
MEZ > 1000 mJ A, B, C B, C C
1000 mJ >= MEZ >= 3 mJ B, C B, C C
MEZ <= 3 mJ C C C

Należy pamiętać, że na bezpieczeństwo używania big bagów w miejscach zagrożonych wybuchem ma wpływ także rodzaj wkładki stosowanej w kontenerze.

Skontaktuj się z naszym działem sprzedaży aby otrzymać więcej informacji.

Masz do nas pytania? Skorzystaj z formularza kontaktowego!


  Czytaj więcej

  * - pola wymagane

  video
  play-sharp-fill