Big Bagi – gdzie się przydają?

Jak zabezpieczyć Big Bagi?
28 czerwca 2023
Na czym polega pakowanie próżniowe worków Big Bag?
19 września 2023
Show all

Big Bagi – gdzie się przydają?

Worek big bag to elastyczny kontener, który cechuje wysoka wytrzymałość. Big bagi różnią się pomiędzy sobą wielkością i udźwigiem. Mogą być zrobione z tkaniny powlekanej lub niepowlekanej. W zależności od tego, jakie materiały wykorzystał producent big bagów, można używać ich do przechowywania różnego rodzaju materiałów sypkich.

Worek big bag – charakterystyka

Każdy producent big bagów podaje, jakie parametry mają stworzone przez niego kontenery. Z punktu widzenia klienta kluczowe są dwie informacje:

  • udźwig, czyli informacja na temat tego, jak duży ciężar można bezpiecznie transportować w worku
  • materiał, z którego wykonane zostały worki typu big bag

Kontenery wykonane z powlekanej tkaniny są bardzo wytrzymałe i nie przepuszczają powietrza, np. worek big bag na gruz lub big bag na drewno. Worki typu big bag wykonane z niepowlekanej tkaniny, np. big bag na zboże, przepuszczają powietrze, dlatego można przechowywać w nich żywność.

Niektóre big bagi mają z góry klapę zamykającą. Inne, jak np. big bag na gruz są otwarte, bo ich zawartość nie musi być chroniona przed działaniem warunków atmosferycznych. Worki big bag różnią się pomiędzy sobą także liczbą uchwytów. Mogą mieć jeden, dwa lub cztery uchwyty. Poza tym odmienną budowę może mieć także ich dno. W zależności od udźwigu może być dodatkowo wzmocnione. W niektórych typach worków zwykle tych o przeznaczeniu spożywczym dno jest otwierane. Typowy big bag na zboże ma dno z kominem wysypowym. Dzięki temu taki worek można z łatwością opróżnić w skupie.

Gdzie wykorzystywane są worki big bag?

W zależności od tego, jak zbudowane są worki big bag, znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są m.in. w:

  • rolnictwie
  • budownictwie
  • przemyśle spożywczym i farmaceutycznym
  • transporcie

Big bagi w rolnictwie

W elastycznych kontenerach można transportować płody rolne, np. warzywa i owoce oraz zboża. Z uwagi na to, że zamknięte big bagi da się przechowywać jedne na drugich, nadają się także do przechowywania i składowania żywności. Można w nich także trzymać niektóre nawozy oraz paszę dla zwierząt gospodarskich.

Przemysł rolny wykorzystuje także worki big bag na drewno. W takich elastycznych kontenerach składy drzewne sprzedają drewno opałowe. Z big bagów korzysta się również w tartakach, ponieważ można w nich przechowywać trociny i ścinki przeznaczone do sprzedaży.

Worki typu big bag znajdują również zastosowanie w leśnictwie. Składuje się w nich suchą karmę, siano, oraz treściwa (kukurydzę, kasztany, żołędzie). Do big bagów można również sprzątać liście z zagajników i używać ich do zbioru resztek podczas karczowania lasów.

Big bagi w budownictwie

Elastyczne kontenery są bardzo popularne w branży budowlanej. Wykorzystuje się je do transportu gruzu z rozbiórek. Typowy worek big bag na gruz jest polipropylenowy powlekany. Dzięki temu podczas transportu i przenoszenia z worka nie wydostaje się kurz i pył. Najczęściej ma 4 uchwyty i jest otwarty. Można w nim przechowywać i transportować materiały o wadze do 2 ton.

Big bagi przeznaczone do wykorzystania w branży budowlanej są specjalnie wzmocnione. Dzięki temu też można używać ich wielokrotnie. Takie worki najczęściej dostarczane są przez przedsiębiorstwa zajmujące się wywozem gruzu na miejsce rozbiórki lub budowy. Są również przez nią odbierane z uwagi na to, że trzeba podnosić je przy pomocy specjalistycznego sprzętu.

Z big bagów korzystają również składy budowlane. W takich kontenerach można kupić kostkę brukową lub granitową i kamienie. W niektórych składach w big bagach transportuje się także piasek oraz żwir budowlany.

Big bagi w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym

Worki kontenerowe wykorzystywane w przemyśle spożywczym muszą być zrobione z materiałów, które mogą mieć kontakt z żywnością. Czasem określa się je mianem big bagów higienicznych. Sposób ich produkcji oraz materiały użyte do ich wykonania określa szereg przepisów, m.in. rozporządzenia Ministra Zdrowia oraz przepisy ustanowione przez Komisję Europejską.

W przemyśle spożywczym w big bagach przewozi się i przechowuje ryż, kasze, mleko w proszku, przyprawy, mąkę, skrobię ziemniaczaną oraz bakalie. Transportuje się w nich także granulaty i proszki potrzebne do produkcji leków.

Big bagi w transporcie

Z elastycznych kontenerów korzysta się także w branży transportowej. Jeśli to możliwe, część towarów transportuje się w big bagach zamiast w dużych kontenerach, które są droższe i mniej praktyczne. To ułatwia później podział transportowanego towaru. Big bagi wykorzystywane są szeroko w transporcie morskim oraz lotniczym.

Worki big bag – największe zalety

Wśród największych zalet elastycznych worków big bag wymienić można:

  • wytrzymałość i pojemność
  • niski koszt w porównaniu z metalowymi kontenerami
  • łatwość przechowywania (puste big bagi zajmują niewiele miejsca, wypełnione można układać jedne na drugich)
  • możliwość wielokrotnego użytku (w większości przypadków)
  • szerokie zastosowanie uzależnione od budowy i wielkości worka
  • łatwy transport (uchwyty lub pętlę pozwalają przenosić je przy pomocy dźwigów lub wózków widłowych)

To wszystko sprawia, że worki typu big bag są chętnie wykorzystywane zarówno przez przedsiębiorców, jak i osoby prywatne. To tani i wygodny sposób na przechowywanie i transport materiałów sypkich.

video
play-sharp-fill